Chraňte svá data

Pro náš první článek jsme se rozhodli mluvit o něčem aktuálním. Téma, které volíme, je inspirováno realitou, kterou jsme jen za posledních 24 h zaznamenali hned několikrát.

Z aktualit vyplývá, že se v České republice může potenciálně zvýšit množství tzv. phishingových útoků a dalších hackerských aktivit. Ať už jsou hrozby mířené odkudkoliv a od kohokoliv, je dobré si říct, jak můžeme chránit své webové stránky, online účty a osobní údaje. 

Nejen našim klientům chceme poskytnout několik základních doporučení, jak se vyhnout ohrožení z pohledu nikoliv novinářů, ale lidí, kteří s online systémy pracují denně.

Aktualizovaný operační systém, antivir a veškeré aplikace

Že si lidé už zvykli na zabezpečení svých zařízení pomocí antiviru víme, ale stále je mnoho z nás, kdo si nestahujeme aktualizace včas, anebo na starých zařízeních, která „už nás netrápí“ skoro vůbec. Jde o velké riziko. Důvodem je průběžný vývoj virů i zabezpečení. Jde o nekonečný závod, který prohrají ti, kdo se zapomenou. Stejně jako u antiviru je rizikem každý operační systém, nebo aplikace bez aktualizací.

Ochrana vnitřní sítě a sítí Wi-Fi (včetně přihlášení na veřejné Wi-Fi)

Poskytovatelé internetového připojení, a hlavně softwarové společnosti, které se specializují na zabezpečení zařízení, nabízejí pokročilou možnost ochrany. Zde se jedná hlavně o službu zajímavou pro větší firmy, nebo uživatele, kteří pracují s velkým množstvím osobních dat. Jedno špatně zabezpečené zařízení v jinak dokonale bezpečné síti je vstupní branou pro hackera. Myslete na to a konzultujte zabezpečení s profesionály.

HTTPS zabezpečení webu

Mezi základní zabezpečení webů patří SSL certifikát. Jeho smyslem je šifrovat data, která webu předáváte a tím zajistit jejich bezpečí. Jeho aktivitu poznáte označením URL adresy HTTPS, nikoliv jen HTTP. Webům bez https nikdy nesvěřujte své osobní údaje.

Aktualizace PHP a WordPressu 

Stejně jako se vyvíjí systémy zabezpečení, tak se vyvíjí i způsoby útoků na webové stránky. Proto je třeba si PHP, WordPress a jeho doplňky třetích stran pravidelně aktualizovat. Byli jsme už svědky webů, které jsme přebrali do správy infikované spamem, což v jednom případě došlo dokonce k blokaci webu u služeb Google. Web tedy zcela ztratil svou funkčnost i možnost využívat například Google AdWords.

Zodpovědné chování

Zodpovědným chováním je myšleno to, že si musíme dávat pozor také na příchozí e-maily, které se mohou jevit jako důvěryhodné. Ale není to jen u e-mailů. Může se Vám stát, že Vás někdo přizve do skupiny na Whatsappu, nebo kdekoliv jinde, aniž byste věděli, o koho se jedná. To samé platí o přidávání lidí do přátel, které neznáte. Přiznejme si, kdo má v přátelích na sociálních sítí někoho, koho nikdy neviděl, a ani s dotyčným nekomunikoval? Kdo z Vás stáhne aplikaci, kde musíte souhlasit s podmínkami, ale nečetli jste je? Kdo z Vás udělí povolení cookies, aniž by věděl, s čím souhlasí? 

Ano, je pravda, že platí ochrana osobních údajů, kde víme, jak dotyční nakládají s Vašimi údaji, ale nikdy nemůžeme vědět, zda nabourají právě je, a tím by se mohli dostat k Vám.

Dejte prosím pozor, co povolujete, co stahujete, kolika neznámým osobám jste umožnili spojení na sociálních sítích. Upozorňujeme i na stránky, reklamní bannery či pop-upy, které se přesměrovávají přes několik webů na jiné, aby Vás dostali tam, kde potřebují a mohli se k Vám dostat. 

V žádném případě, neklikejte a nestahujte obsah podezřelých e-mailů, zpráv, obrázků a dalších dokumentů. Neprodleně nahlaste kontakt, či nahlaste spam a okamžitě smazat. 

Doporučení

Uvedli jsme několik oblastí, které doporučujeme zabezpečit. Jen dodáme, že není jen potřeba ochránit svá vlastní mobilní zařízení, PC a notebooky, ale i všechna zařízení Vašich dětí, aby údaje a hesla neunikly přes ně. Pokud máte v rodině starší členy, tj. babičky a dědečky, kteří využívají online svět, nezapomeňte i je informovat a případně nabídnout pomoc.

Závěr

Když bychom to měli shrnout, nejlepší je, se chránit komplexně a nejlépe všichni. Nezjednodušujme jim cestu k našim údajům.

V případě, že si nebudete vědět rady s tím, jak nejlépe ochránit svá data, neváhejte nás kontaktovat, a my Vám rádi poradíme.

Team Petřek

Sdílet:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email